+90 332 350 70 81

Sosyal Medyada Biz}

Malzeme İhtiyaç Planlama MRP Sistemi Nedir?

Malzeme İhtiyaç Planlama MRP Sistemi Nedir?

MRP nasıl çalışır?

Bir MRP sistemi, talep ve malzeme listesine (BOM) dayalı olarak hangi hammaddelerin, bileşenlerin ve alt montajların gerekli olduğunu ve bitmiş ürünlerin ne zaman monte edileceğini belirleyerek üretim üretim sürecini hızlandırır. Bunu üç ana soru sorarak yapar:

 • İhtiyaç duyulan şey?
 • Ne kadar gerekli?
 • tarafından ne zaman ihtiyaç duyulur?

Bu soruların cevapları, hangi malzemelerin gerekli olduğu, gerekli talebin kaç tane ve ne zaman karşılanacağı konusunda netlik sağlar ve verimli ve etkili bir üretim programını kolaylaştırmaya yardımcı olur.

MRP neden önemlidir?

MRP, işletmelere talebi karşılamak için gereken envanter gereksinimlerine ilişkin görünürlük sağlayarak işletmenizin envanter düzeylerini ve üretim programlarını optimize etmesine yardımcı olur. Bu içgörü olmadan, şirketlerin görünürlüğü ve yanıt verme yeteneği sınırlıdır, bu da şunlara yol açabilir:

 • Taşıma maliyetlerini artıran ve başka bir yerde kullanılabilecek envanter ek yüküne daha fazla nakit bağlayan çok fazla envanter sipariş etmek.
 • Yetersiz hammadde nedeniyle talebin karşılanamaması, satış kayıplarına, sözleşmelerin iptal edilmesine ve stokların tükenmesine neden olur.
 • Üretim döngüsündeki kesintiler, artan üretim maliyetleri ve azalan çıktı ile sonuçlanan alt montaj yapılarının geciktirilmesi.

İmalat şirketleri, envanter, çizelgeleme ve üretimi planlamak ve kontrol etmek için tedarik planlama sistemi olarak büyük ölçüde MRP’ye güvenir, ancak MRP, arz ve talep arasında denge oluşturmak için perakendeden restoranlara kadar diğer birçok endüstride de geçerlidir.

MRP Adımları ve Süreçleri

MRP süreci dört ana adıma ayrılabilir:

 1. Talebi karşılamak için gereksinimlerin belirlenmesi
  MRP sürecinin ilk adımı, müşteri siparişlerinin ve satış tahminlerinin girilmesiyle başlayan müşteri talebini ve bu talebi karşılamak için gereken gereksinimleri belirlemektir.MRP, üretim için gerekli malzeme listesini kullanarak, daha sonra, gerekli alt montajları hesaba katarken, yapıyı tamamlamak için gereken bireysel bileşenlere ve hammaddelere talebi ayırır.
 2. Envanteri kontrol etme ve kaynakları tahsis etme
  Envantere karşı talebi kontrol etmek ve kaynakları buna göre tahsis etmek için MRP’yi kullanarak, hem stokta hangi kalemlerin bulunduğunu hem de nerede olduklarını görebilirsiniz; bu, özellikle birkaç lokasyonda envanteriniz varsa önemlidir. Bu ayrıca, halihazırda başka bir yapıya tahsis edilmiş olan öğelerin yanı sıra, henüz fiziksel olarak depoda olmayan, transit halindeki veya siparişte olan öğelerin görünürlüğünü sağlayan öğelerin durumunu görmenizi sağlar. MİP daha sonra envanteri uygun konumlara taşır ve yeniden sipariş önerileri ister.
 3. Üretimini Zamanlama
  sistemi Her yapı her adımını tamamlamak için gerekli olan ne kadar zaman ve emek belirler ana üretim çizelgesini kullanarak ve bunu gerçekleşmesi gerektiğinde üretim gecikmeksizin oluşabilir.Üretim programı ayrıca her adım için hangi makine ve iş istasyonlarının gerekli olduğunu tanımlar ve uygun iş emirlerini, satınalma emirlerini ve transfer emirlerini oluşturur. Yapı alt montajlar gerektiriyorsa, sistem her bir alt montajın ne kadar zaman aldığını dikkate alır ve bunları buna göre planlar.
 4. Sorunları belirleme ve önerilerde bulunma
  Son olarak, MRP hammaddeleri iş emirlerine ve müşteri siparişlerine bağladığı için, kalemler geciktiğinde ekibinizi otomatik olarak uyarabilir ve mevcut siparişler için önerilerde bulunabilir: üretimi otomatik olarak içeri veya dışarı taşıma, durum analizleri yapma, ve gerekli yapıları tamamlamak için istisna planları oluşturmak.

MİP Girişleri

MRP sisteminizin ne kadar iyi çalıştığı, ona sağladığınız verilerin kalitesine bağlıdır. Bir MRP sisteminin verimli çalışması için her girdinin doğru ve güncel olması gerekir. Bir MRP’nin bağlı olduğu girdilerden bazıları şunlardır:

 • Talep – Satış tahminleri ve müşteri siparişleri dahil. Öngörülen taleple çalışırken, kurumsal çapta bir ERP sistemiyle entegre edilmiş bir sistem, yalnızca satış tahminlerine karşı geçmiş satışları kullanarak tahminde bulunmaya olanak tanır.
 • Malzeme listesi (BOM) – Malzeme listesinin tek bir güncellenmiş versiyonunun tutulması, doğru tedarik tahmini ve planlaması için esastır. Kuruluş çapında envanter yönetimi sistemine entegre edilmiş bir sistem, sürüm kontrol sorunlarını ve yeniden işleme ve artan atıkla sonuçlanan eski faturalara karşı oluşturmayı önler.
 • Envanter – Elinizde hangi kalemlerin bulunduğunu ve hangilerinin yolda olduğunu veya satın alma siparişlerinin verildiğini, bu envanterin nerede olduğunu ve envanterin durumunun ne olduğunu anlamak için kuruluş genelinde gerçek zamanlı bir envanter görünümüne sahip olmak önemlidir.
 • Ana üretim programı – Ana üretim programı, tüm yapı gereksinimlerini alır ve tamamlanacak tüm bekleyen iş emirlerini hesaba katmak için makine kullanımını, işçiliği ve iş istasyonlarını planlar.

MİP Çıktıları

Sağlanan girdileri kullanarak MRP, hangi malzemelerin gerekli olduğunu, yapıyı tamamlamak için ne kadar gerekli olduğunu ve yapım sürecinde bunlara ne zaman ihtiyaç duyulduğunu hesaplar.

Tanımlanan bu bilgilerle işletmeler, tam zamanında (JIT) üretim gerçekleştirebilir, üretimi malzeme kullanılabilirliğine göre planlayabilir. Bu, envanter seviyelerini ve taşıma maliyetlerini en aza indirir, çünkü envanter gelecekteki üretim için depoda depolanmaz, ancak gerektiğinde gelir. İşletmeler, malzemelerin ulaşmasını ve üretimin hemen ardından başlamasını planlayarak, malzemeleri gecikmeden iş akışı sürecinden geçirebilir.

MRP, üretim sürecinde ne zaman ihtiyaç duyulduğuna ve alt montajların ne zaman programlanması gerektiğine bağlı olarak malzemelerin ne zaman ulaşacağının planını ortaya koyar. Bir ana üretim planı kullanmak ve alt montaj yapım sürelerini hesaba katmak, yapım sürecinde raflarda duran malzemeleri ve darboğazları en aza indirir.

MRP’nin Faydaları

MRP sistemleri, üretimi verimli bir şekilde planlamanıza ve programlamanıza olanak tanır, malzemelerin iş emrinde hızlı bir şekilde hareket etmesini sağlar ve işletmelerin müşteri siparişlerini zamanında yerine getirmesine yardımcı olur.

Bir kuruluşa entegre edilmiş bir MRP sistemi, geçmiş satışları ve mevcut envanteri çekme gibi manuel süreçleri ortadan kaldırır. Ürüne ne zaman ve nerede ihtiyacınız olduğunu anlamak için Gantt çizelgeleri ve üretim akışları oluşturmak için daha az zaman harcarsınız, bu da zaman kazandırır ve bir karmaşıklık katmanını ortadan kaldırır.

Derlemeler karmaşık olduğunda ve iş emri içinde birden çok alt montaj gerektirdiğinde, zamanlamayı yanlış hesaplamak kolaydır. Bir MRP, her bir alt montaja giren tüm bileşenleri ve her bir adımı tamamlamanın ne kadar sürdüğünü anlamanıza, üretim döngüsündeki gecikmeleri önlemenize ve üretim verimini artırmanıza yardımcı olur.

MİP Zorlukları

Bir MRP çözümü kullanmak, tedarik planlaması için elektronik tablolar kullanmaktan çok daha iyi olsa da, yalnızca içine koyduğunuz veriler kadar iyidir. Bir işletme süreçlerini ne kadar iyi anlar ve belgelerse, bir MRP sistemi onlara o kadar iyi hizmet edebilir.

Doğru envanter kullanılabilirliğini, bir alt montajı tamamlama süresini, atık hesaplamalarını ve satıcılardan gelen teslim sürelerini girdiğinizden emin olmanız gerekir. Aksi takdirde, üretim programınız yanlış olacaktır – veriler envanter kaydında, malzeme listesinde ve ana üretim programında hesaba katılmazsa, bir MRP üretim oluşturma zaman çizelgesini ve gerekli malzemeleri tanımlayamaz.

MRP ve ERP

MRP sistemleri, özellikle envanter, bileşen ve üretim sürecini kontrol ederek birden fazla hammadde veya bileşen kullanılarak malların nasıl monte edildiğini planlamaya ve kontrol etmeye odaklanır.

Kurumsal kaynak planlama (ERP) sistemleri, bordro, finans ve tedarikçi yönetimi gibi diğer operasyonlar için aynı düzeyde planlama ve gözetim ihtiyacı bulan işletmeler tarafından teşvik edilen MRP sistemlerinin bir dalıdır. ERP sistemleri, finansal yönetim, sipariş yönetimi, müşteri ilişkileri yönetimi, insanlar, satın alma, depolama ve yerine getirme dahil olmak üzere tüm kuruluş genelinde kaynaklar için plan yapar.

02 Temmuz 2021
15 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN