+90 332 350 70 81

Sosyal Medyada Biz}

Maliyet Yönetimi

Maliyet Yönetimi

Maliyet Yönetimi Nedir?

Maliyet yönetimi, proje maliyetlerini tahmin etme, tahsis etme ve kontrol etme sürecidir . Maliyet yönetimi süreci, bir işletmenin bütçe aşımı olasılığını azaltmak için gelecekteki harcamaları tahmin etmesine olanak tanır. Öngörülen maliyetler, bir projenin planlama aşamasında hesaplanır ve iş başlamadan önce onaylanmalıdır.

Proje planı yürütülürken giderler belgelenir ve izlenir, böylece işler maliyet yönetimi planı içinde kalır. Proje tamamlandığında, tahmin edilen maliyetler ve gerçekleşen maliyetler karşılaştırılır ve gelecekteki maliyet yönetimi planları ve proje bütçeleri için karşılaştırmalar sağlanır.

Maliyet yönetimi neden önemlidir?

Maliyet yönetimi, bir organizasyonun proje planlama süreci için hayati öneme sahiptir. Küresel hizmet şirketi Accenture, sürdürülebilir maliyet yönetiminin “ şirketin DNA’sının bir parçası ” olması gerektiğine inanıyor .

Ayrıntılı bir bütçe olmadan, projeniz için ihtiyaç duyulan kaynakların etkili bir şekilde haritasını çıkaramazsınız. Örneğin, bir ofis binasını yeniliyorsanız, bir mimar tutmanız, inşaat malzemeleri için ödeme yapmanız ve inşaat işçileri için saatlik ücretler üzerinde anlaşmanız gerekir. Bunu yapmak için, tüm maliyetleri doğru bir şekilde tahmin etmeniz ve bunları karşılayacak bütçeye sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir.

Maliyet yönetiminin faydaları nelerdir?

Proje yöneticileri, etkin maliyet yönetiminin iş avantajlarını küçümsememelidir. İşte önemli avantajlardan üçü:

  • Fazlalıkları önler: Proje yöneticileri, maliyetleri erken planlama aşamalarında dağıtarak, belirli alanlarda aşırı harcama yapmamalarını sağlar.
  • Riski önler: İyi bir bütçe, öngörülemeyen maliyetler ortaya çıkarsa proje başarısından ödün verilmemesini sağlamak için bir risk ödeneğine sahip olacaktır. 
  • Gelecek planlamasına yardımcı olur : Maliyet raporları kaynak optimizasyonuna yardımcı olabilir. Bu, gelecekte daha doğru bütçelere yol açabilir.

Maliyet yönetiminin zorlukları nelerdir?

Maliyet yönetimi zor olabilir. İşte sık sık ortaya çıkan üç zorluk:

  • Kaynak eksikliği: Bir proje bütçesi çok küçükse, projeyi başarıyla tamamlamak için gerekli işgücü, malzeme vb. sağlamak zor olabilir.
  • Yanlış tahmin: Bir yönetici deneyimsiz olduğunda veya projenin kapsamını tam olarak anlamadığında kötü tahmin oluşabilir. Bu, maliyet aşımlarına yol açabilir ve genel karlılığı etkileyebilir.
  • Eski teknoloji: Proje yöneticilerinin maliyetleri doğru bir şekilde yönetmek için sezgisel, güncel teknolojiye ve araçlara erişmesi gerekir.

Maliyet yönetiminden kim sorumludur?

Proje yöneticileri, maliyet proje yönetiminden sorumludur. Rollerinin bir parçası olarak, toplam maliyetleri tahmin etmeli, bütçeyi planlamalı, harcamaları izlemeli ve potansiyel risklere hazırlıklı olmalıdırlar. Bir proje yöneticisi, bütçe dahilinde kalmalarını ve karlılığı artırmalarını sağlamak için maliyet yönetimi süreci boyunca uyanık kalmalıdır.

Maliyet yönetimine hangi proje araçları yardımcı olur?

Birçok araç, proje yönetiminde maliyet yönetimine yardımcı olabilir. En iyi seçenek, yazılımı özel proje ihtiyaçlarınıza göre uyarlayabilmeniz için çeşitli araçlara sahip çok yönlü bir proje yönetimi platformu seçmektir .

İşte en önemli araçlardan bazıları:

  • Bütçeleme: Etkili maliyet proje yönetimi için doğru bir bütçeye ihtiyacınız vardır. Bu, özel saatlik ücretler ve uyarlanmış mali alanlar kullanarak maliyetleri izlemek için bir bütçeleme aracı gerektirir.
  • Zaman izleme yazılımı : Bu, özellikle kaynak maliyetini tahmin etmeye çalışırken kullanışlıdır. Ekip üyeleri bir görev zamanlayıcı kullanarak saatleri kaydettiklerinde, proje yöneticileri belirli bir görevin ne kadar süreceğini belirlemek ve kaynakları buna göre tahsis etmek için bu verileri kullanabilir.
  • Raporlama ve analitik araçları : Maliyet yönetimi süreçlerine ilişkin gerçek zamanlı bilgiler için proje yöneticileri, ayrıntılı çizelgeler ve grafikler içeren haftalık raporlar oluşturmalıdır. Bir proje portföyüne genel bakış için analitik panolar da oluşturulabilir.

02 Temmuz 2021
15 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN