+90 332 350 70 81

Sosyal Medyada Biz}

İş Analizi

İş Analizi

İş Analizi, iş ihtiyaçlarını bulmanıza ve iş sorunlarına çözümler belirlemenize yardımcı olan bir araştırma disiplini olarak anlaşılabilir. Bu çözümler, bir yazılım veya sistem bileşeninin geliştirilmesini, süreçteki iyileştirmeleri, organizasyonel değişiklikleri veya stratejik planlama ve politika geliştirmeyi içerebilir. İş analizinin amacı, iyileştirme ihtiyacını karşılayan çözümleri belirlemektir.

İş Analizi süreci, herhangi bir proje için ilk çerçevenin geliştirilmesine ilişkin kavramlar ve içgörüler sunar. İş modellemesini düzenli bir şekilde gerçekleştiren bir projenin paydaşlarına rehberlik edecek anahtarı saklar.

İş analizi yöntemlerini kullanmanın önemli nedenleri şunlardır:

 • Şirketin yapısını ve dinamiklerini anlamanıza yardımcı olur.
 • Hedef kuruluştaki mevcut sorunları anlamanızı sağlar.
 • Bir organizasyonun hedeflere ulaşmasını sağlamak için iyileştirme potansiyellerini belirlemenize ve çözümler önermenize yardımcı olur.
 • Değişim ihtiyacını belirlemenize ve ifade etmenize yardımcı olur.
 • Bir kuruluşun paydaşlarına sunduğu değeri maksimize etmek.

İş Analizi Sürecinde Yer Alan Adımlar

 • Kurumsal analiz
 • İhtiyaç Planlaması ve Yönetimi
 • Gereksinim Ortaya Çıkarma
 • İhtiyaç analizi ve Dokümantasyon
 • Gereksinim İletişimi
 • Çözüm Evrimi ve Doğrulama

Adım 1) Kurumsal Analiz

Bu alan, İş Analisti tarafından yönlendirilen proje seçimine kadar uzanan bir dizi proje öncesi faaliyetleri kapsar.

Etkinlikler aşağıdaki gibidir:

İş Mimarisinin korunmasına yardımcı olur
İş Vakasını hazırlamanızı sağlar
Karar Paketine Hazırlık

Adım 2) İhtiyaç Planlaması ve Yönetimi

Bu adımda, gereksinimlerin planlanması ve yönetimi ile ilişkili görevleri ve kaynakları tanımlamanız gerekir. Bu, üstlenilen faaliyetler dizisinin belirli projeye göre uygun olmasını sağlamanıza yardımcı olur. Değişiklikleri doğru ve tutarlı bir şekilde yakalamak da önemlidir.

Adım 3) Gereksinim Ortaya Çıkarma

Gereksinim belirleme aşaması, bir sistemin gereksinimlerini kullanıcılardan, müşterilerden ve diğer paydaşlardan araştırmayı ve keşfetmeyi içerir.

Adım 4) Gereksinim Analizi ve Dokümantasyon

Bu aşama, paydaşın bir çözümün tasarımını ve uygulamasını nasıl analiz etmesi, yapılandırması ve belirtmesi gerektiğini açıklar. Gereksinim analizi, ham verileri yapılandırmak için kullanılan yöntemleri ve araçları tanımlamanıza yardımcı olur.

Adım 5) Gereksinim İletişimi

Bu aşama, gereksinim analizinin çıktısını ifade etmeye yönelik faaliyetlerin toplamıdır. Ayrıca, çözüm uygulanmadan önce her gereksinimin paketlenmesi, değerlendirilmesi ve onaylanması gerekir.

Adım 6) Çözüm Değerlendirme ve Doğrulama

Bu aşama, bir çözümün paydaş hedeflerini karşılayabilmesini sağlar.

Ortak İş Analizi Teknikleri

En önemli iş analizi teknikleri şu şekilde sıralanabilir:

MOST

MOST, Misyon, Hedefler, Stratejiler, Taktikler’in (Mission, Objectives, Strategies, Tactics) kısaltılmış biçimidir. İş analistlerinin, bir kuruluşun amacının ne olduğuna ve bu tür sorunların nasıl çözüleceğine ilişkin kapsamlı bir iç analiz gerçekleştirmesine olanak tanır. MOST analizi, organizasyonun iç ortamını analiz ederek iç süreçleri ve şirket kültürünü geliştirmek için kullanılır.

PESTLE

PESTLE, Politik, Ekonomik, Sosyolojik, Teknolojik, Yasal ve Çevresel (Political, Economic, Sociological, Technological, Legal, and Environmental) anlamına gelir. Bu modelde iş analistleri, organizasyonu etkileyebilecek tüm dış faktörler değerlendirir ve bunları nasıl ele alacaklarını belirler.

SWOT

SWOT, Güçlü Yönler, Zayıf Yönler, Fırsatlar ve Tehditler (Strengths, Weaknesses, Opportunities and Threats) anlamına gelir. Bu yaklaşımda organizasyonun güçlü ve zayıf yönleri tespit edilir. Kaynakların uygun şekilde tahsis edilmesi sağlanır.

MoSCoW

MoSCow, Zorunlu veya Olmalı, Olabilir veya Yapılabilir (Must or Should, Could or Would) olarak tanımlanabilir. Bu teknikte, herbir gerekliliğin diğerlerine göre değerlendirildiği bir çerçeve içinde gereksinimlerin önceliklendirilmesi amaçlanır.

CATWOE

CATWOE, Müşteriler, Aktörler, Dönüşüm Süreci, Dünya Görüşü, Sahip ve Çevre (Customers, Actors, Transformation Process, World View, Owner, and Environmental) kelimelerinin kısaltmasıdır. İş kapsamında yapılacak bir eylemin süreçleri veya paydaşları nasıl etkileyeceğini belirlemenize yardımcı olur.

5 Neden Analizi

Bu teknik hem Altı Sigma’nın hem de iş analizi tekniklerinin bel kemiğidir. İş analistlerinin, ortaya çıkan bir sorunun neden ortaya çıktığını sorular sorarak, problemin temel nedenini araştırmalarına olanak sağlayan bir yaklaşımdır.

Altı Şapkalı Düşünme (Six Thinking Hats)

Bu süreç, alternatif perspektifleri ve fikirleri değerlendirmenize yardımcı olur. Bu teknikte ‘altı şapka’ şu şekilde kategorize edilir:

 • Yeşil (yaratıcı düşünme)
 • Blue (Büyük resme genel bakış)
 • Beyaz (mantıksal, veriye dayalı düşünme)
 • Sarı (çoğunlukla artılara odaklanan olumlu düşünme)
 • Kırmızı (duygu temelli tepkiler)
 • Siyah (eksilere odaklanan karşıt düşünce)

ÖZET

 • İş analizi, iş ihtiyaçlarınızı tespit etmeye ve sorunlara çözümler üretmenize yardımcı olan bir araştırma disiplinidir.
 • Şirketin yapısını ve dinamiklerini anlamanıza yardımcı olur.
 • İş Analizi adımları: 1) Kurumsal analiz 2) Gereksinim planlama ve Yönetim 3) Gereksinimleri Ortaya Çıkarma 4) Gereksinim analizi ve Dokümantasyon 5) Gereksinim İletişimi ve 6) Çözüm Geliştirme ve Doğrulama.
 • Önemli iş analizi teknikleri: 1) MOST 2) PESTLE 3) SWOT 4) MoSCoW 5) CATWOE 6) 5 Neden ve 7) Altı Şapkalı Düşünme (Six Thinking Hats)
01 Temmuz 2021
21 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN