+90 332 350 70 81

Sosyal Medyada Biz}

Hakkımızda

Biz Kimiz?

Yalnızca Kurumsal Kaynak Planlaması [ERP] yazılım satıcısı olmaktan farklı olarak strateji uyumu ve uygulaması için aşamalı ve entegre bir yaklaşım sunarak her müşterinin benzersiz vizyonuna ulaşmasını sağlıyoruz. Her müşterinin benzersiz iş dönüşüm hedeflerine bağlı olarak, projelerine yukarıdan aşağıya stratejik yaklaşım veya aşağıdan yukarıya taktik yaklaşım esnekliği sunuyoruz. Bu amaçla, 2010 yılında işletmelerin ihtiyaçlarını belirlemek ve onlara iş süreçlerinde yardımcı olabilmek için işe başladık. Farklı sektörlerden ve teknolojilerden ediğimiz tecrübeler sayesinde bir çok işletmeye özel proje çözümleri ürettik. Benimsediğimiz “Her işletme özeldir” anlayışı ile işletmelere özelleştirilmiş çözümler sunduk.

2010 yılından bu yana, projelerimizi LOGO ve NETSIS ürünleri ile yönettik. Yanı sıra, kendi geliştirmiş olduğumuz açık kaynak kodlu, geliştirilebilir ve platform bağımsız ERP çözümleri ile de işletmelerin iş süreçlerinde hız ve kararlılık sağlıyoruz.

Misyonumuz

Güçlü ve deneyimli danışman kadrosu, profesyonel bakış açısı, farklı sektörlerdeki proje tecrübelerimiz ve kendisini birçok kulvarda ispatlamış yazılımlar ile müşterilerimize uygun maliyetli, hızlı, kaliteli ve sektörel çözümler sunmaktayız.

Vizyonumuz

Başarılı bir projenin anahtarının, firma ihtiyaçlarını doğru bir şekilde analiz edip, firmaya katma değer katabilecek etkin çözümler üretmek olduğu ilkesini benimsemiş bir firma olarak uzun yıllar boyunca firmaların güvenilir bir iş ortağı olmak ve ülke endüstrisine sürekli bir katma değer sağlamayı amaçlıyoruz.

Yüzde yüz teknolojiden ve marka bağlantısından bağımsız olan Atakod, her müşterinin çalışanlarını, süreçlerini ve teknolojisini dönüştürerek benzersiz iş dönüşüm hedeflerine ulaşmasını sağlar. Atakod’un hizmetleri arasında ERP Seçimi, ERP Uygulaması, ERP Sözleşme Müzakereleri, ERP Akademileri, Dijital Stratejiler, Teknoloji Değerlendirmesi, Değişim Yönetimi, İnsan Kaynakları Yönetimi, İş Süreçleri Yönetimi, Maliyet ve Fayda İlişkileri, Toplamda Fayda, Geri Dönüş Analizi, Kriz Yönetimi, Finansal Yeniden Yapılandırma, Operasyonel Yeniden Yapılandırma, Proje Denetimi yer alıyor.

ERP sistemi seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

ERP sistemi, modern iş dünyasının olmazsa olmazına dönüştü. Yıllar içerisinde evrim geçiren ERP sistemleri artık bir kurumun tüm yapısını kapsayacak ve yönetecek kadar kapsamlı hale geldi. Bu nedenle, size uygun bir ERP sistemi seçerken, ilk kez bir ERP sistemi kullanmayı düşünüyorsanız, öncelikle ERP sistemi nedir ve kurumunuzun hangi ihtiyaçları ağır basıyor bu soruların cevaplarını bilmelisiniz.

ERP nedir?

ERP veya kurumsal kaynak planlaması, Türkiye’de ilk kez benimsenirken öncelikli olarak geleneksel varlık muhasebesi yönetimi olarak algılandı. Çeşitli büyüklükteki işletmeler tarafından yaygın olarak kullanılmaya başlayan ERP, işletme hacimi büyüdükçe bir zorunluluk olarak kabul edildi ve büyüyen KOBİ’ler tarafından da giderek daha fazla kullanılmaya başlandı. Küresel ekonominin karmaşıklığı ve modern tüketici talepleri, iş süreçlerini kolaylaştırmayı, verileri yönetmeyi, optimize etmeyi, maliyetleri hesaplamayı, kur ve enflasyon muhasebesini kritik birer zorunluluk hale getirdi. ERP, tipik olarak bu yeteneklerin temelini oluşturmaktadır ve bir modül içerisinden girilen herhangi bir kayıt başka bir modül içerisinde alınacak raporlara da doğrudan etki etmektedir.

Yazılım ve donanımın evrimi

Her yıl teknik açıdan yeni kabiliyetler kazanmış yeni bir işletim sistemleri kullanıcılara sunuluyor ve sık sık güncelleniyor. Hatta öyle ki, son 15 yılda 30’dan farklı işletim sistemi sürümü kullanıcılara sunuldu. Tıpkı işletim sistemleri gibi, yazılım çözümleri de sürekli olarak yenileniyor. Daha gelişmiş ve kullanıcı dostu özelliklerle bezenen ERP programlarının günümüzde bulut (internet üzerinde çalışan) modelleri ile giderek popülerliklerini artırıyor. Bu sistemler, işletme çalışanlarına daha önce sahip olmadıkları kadar geniş bağlantı seçenekleri sunuyor. Bu seçeneklerin artması da güvenli sunucu uygulamaları ve modern bir altyapının çalışmasını gerektiriyor.

ERP sistemlerinin gelişimi

Örneğin bulut alanında veya günümüz işletim sistemlerinde güncellemeler düzenli olarak her yıl gerçekleşirken, masaüstü ERP yazılımları diğer rakiplerine göre, görece daha az güncelleniyor. İşletmelerin operasyonları için dijital bir omurga olarak kullanılan ERP sistemleri, genellikle işletmeler tarafından uzun yıllar kullanılıyor. Uzun soluklu olarak kullanacağınız bir ERP sistemi seçerken, ilk bakmanız gereken özellik, sistemin güncellenip güncellenmediği, web servisleri ile dışarıdan veri alabilip alamadığıdır. Diğer yandan eğer güncelleniyorsa, sisteminizin yeni sürümlerle güncellenmesinin sorunsuz olması da operasyonlarınızın akışı da büyük önem taşıyor.

İyi bir ERP sisteminde hangi özellikler bulunmalı?

Spesifik bir yazılıma mı yoksa her şeyi yapabilen bir ERP sistemine mi ihtiyacınız var? Tüm özelliklere sahip bir sistem cezbedici görünse de her senaryoda doğru seçenek olmayabilir. Küçük ve orta ölçekli bir şirketseniz, önümüzdeki 10 yıl için ihtiyaç duyacağınız tüm özelliklere sahip bir ERP sisteminin kurulumu ve entegrasyonu pahalı olabilir. Kısıtlı bütçeyle bir ERP sistemi kullanmaya başlamak için aşağıdaki püf noktalarını göz önünde bulundurmalı ve soruları kendinize sormalısınız:

Teknik gereklilikler: ERP sistemi hangi işletim sistemiyle önümüzdeki birkaç yıl istikrarlı şekilde çalışabilir? İşletim sistemlerinin ERP sisteminin entegrasyonu öncesinde güncellenmesi gerekiyor mu? BT altyapınız güncel mi? Mobil cihazların da ERP sistemine erişmesi gerekiyor mu?

Kurumsal gereklilikler: ERP sistemi hangi iş süreçlerini kapsamalı? Sistemden alınacak raporlar işin sürekliliği ve iyileştirilmesi için ne kadar önemli? Çalışanların bu sistemi öğrenmesi için düzenlenecek eğitimler çok zaman alacak mı?

Müşteri hizmetleri: ERP sisteminin üreticisi ya da entegratörü sorularınıza ne kadar hızlı dönüyor? İhtiyaç duymanız durumunda devreye girebilecek bir bakım ve destek ekibine sahipler mi? Sisteminizle sorun yaşadığınızda destek alabilecek misiniz?

Fiyatlandırma politikası: ERP sisteminin fiyat performans oranı diğerlerine kıyasla ne durumda? ERP sistemini geliştiren veya entegre eden firmanın kurumunuza yaklaşımı nasıl?