+90 332 350 70 81

Sosyal Medyada Biz}

Geliştirme

Geliştirme

Kurumsal kaynak planlama (ERP) paketleri genellikle kullanıma hazır yazılımlar olarak bilinir, çünkü işletmeler bunları geleneksel programlama yerine parametreleri ayarlayarak (konfigürasyon adı verilir) uygularlar. ERP yazılım kodunda değişiklik yapmak (değişiklik olarak adlandırılır), genellikle satıcılar ve uygulama danışmanları tarafından kesinlikle önerilmez.

Bununla birlikte, saha araştırması, birçok şirketin temel iş ihtiyaçlarını karşılamak için ERP yazılımını çeşitli şekillerde değiştirmek zorunda kaldığını göstermiştir. Bu, ERP paketlerinin özel/kullanıma hazır ayrımına tam olarak uymadığını gösterir. Program geliştiriciler, uygulama riski ve ERP sistem yükseltmelerinin zorluğu için önemli etkileri olan yapılandırma ve değişiklik arasında bir uyarlama seçenekleri portföyü tanımlamaktadır. Çerçevelerinin uygulayıcılar ve ERP sistemleri hakkında daha fazla araştırma için etkilerini tartışırlar.

Mevcut bir ERP üzerinde ek ürün veya modüller geliştirmek için iyi bir yazılımcı olmanın yanında kullanılan ERP’ye, işletmeye, iş akış süreçlerine ve dahası ERP’nin yapılandırmasına da bütünü ile hakim olmak gerekir.

Benzer şekilde üretim için çok iyi bir endüstri mühendisi bilgisine sahip olmak yetmez. Aynı zamanda kullanılan ERP yazılımının da ilişkisel tüm detaylarına hakim olmak gerekir.

Gerçek bir ERP yazılımcısı, el aletlerini doğru kullanan bir terzi gibidir. İşletmenize gelirler, gerekli analizlerini yaparlar, süreçleri tespit ederler. Uygun bir modül geliştirilmesine ihtiyaç bulunduğu tespit edilirse uygulama içerisindeki geliştirme modülleri veya üçüncü parti yazılım geliştirme araçlarını kullanarak çözüm üretirler.

Geliştirme, orijinal ERP sistem kaynak kodlarını değiştirmediği için kullanıcı veri girişlerine benzer sonuçlar üretir. Eklenen kod, üreticinin ERP sisteminin kendisini programlamak için kullandığı programlama dilinde yapılabildiğinde sistem bütünlüğü kaybedilmeksizin geliştirme yapma yöntemidir.

Arayüz Geliştirme:

Kullanılan mevcut sistem üzerinde, geliştirilecek yeni bir veri giriş formu entegre çalışması koşulu ile bazı işlerin farklı türlerde otonom yapılmasına olanak sunar. Bu tür geliştirmeler de işletmelere iş süreçlerinde fayda ve hız kazandırabilir. Bazı durumlarda, bu tür geliştirmelere izin vermeyen yapıdaki ERP projeleri malesef uyarlanabilir ve/veya geliştirilebilir olmadığı için kullanıcılarını alternatiflerine yönlendirebilir. Bu nedenle, kullanılacak ERP programında arayüz tasarımı desteği mutlaka olmalıdır. Buna olanak vermeyen uygulamalar her ne kadar büyük uygulamalar olsalar da, finansal olarak işletmeye başka ek maliyetleri de beraberinde getirirler. Geliştirilecek üçüncü parti form tasarımları da genellikle standart ERP sisteminin bir parçası olamazlar veya optimal olarak tasarlanamazlar.

ERP’lerin, API’ler (uygulama programlama arayüzleri) sağlayarak arayüz geliştirmesi de son derece önemlidir. Bu sayede emek ve karmaşıklığı da azaltabilirler.

Arayüz uygulamaları, noktadan noktaya modern ara yazılım çözümleri veya kurumsal uygulama yerine entegrasyon (EAI) araçları olarak da dağıtılabilir. Bu durumlarda ayrı uygulamaların entegrasyonu çok daha kolay hale gelir, çünkü standartlaştırılmış adaptörler, sağlanan kaynak kodundaki değişiklikler, ana “faaliyet”tir. Diğer terzilik türlerinin aksine bu grup, paket kodu değişiklikleri geliştirmek için kullanılmaz. Bu ayarlamalar ERP tarafından sağlanan paketleri içerisinde zaten vardır ve büyük ölçekteki değişikliklerde entegrasyon sorunlarını çözmeyi amaçlarlar.

01 Temmuz 2021
19 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN