+90 332 350 70 81

Sosyal Medyada Biz}

Erp Projesi Nasıl Yapılır

Genellikle basitçe ERP olarak adlandırılan kurumsal kaynak planlaması, günümüzün iş ortamında giderek daha önemli bir yazılım haline geldi. Başarılı bir iş planı oluşturmaya giden pek çok idari unsurla, ERP yazılımı, verilerinizi konsolide etmede hayati bir rol oynayabilir, böylece iş çabalarınızda ince ayar yapabilir ve şirketiniz için en iyi sonuçları elde edebilirsiniz.

Peki ERP uygulamasını nasıl başarılı hale getirirsiniz? Birkaç önemli uygulama, ERP kullanımınızın işiniz üzerinde olumlu bir sonuç doğurmasını sağlar.

Hazırlık sürecinin önemi
İlk olarak, ERP uygulamasıyla ilgili çalışmaların çoğunun, yazılımı kullanmaya başlamadan önce gerçekleştiğinin farkına varmak önemlidir. ERP, ürün planlamasından pazarlamaya ve finansa kadar çok çeşitli iş görevlerinden gelen verileri kullanır. Bu nedenle, ERP yazılımını uygulamak, özellikle veri toplama ve raporlama ile ilgili olarak, şirketinizin bazı uygulamalarında genellikle bir değişiklikle sonuçlanır.

Bu değişikliklere hazırlanmak çok önemlidir. ERP uygulamasından önce işletmeler, modernizasyon ve diğer değişikliklerin gerekli olduğu alanları belirleyebilmeleri için süreçlerinin derinlemesine bir analizini yapmalıdır. Bu, süreçleri ERP yazılımının sunduklarına göre uyarlamayı kolaylaştıracaktır. Çoğu durumda, bu değişikliklerin şirket üzerinde nasıl olumlu bir etki yaratacağının anlaşılmasını artırmak için çalışanlara ve yönetime benzer şekilde eğitim verilmesi gerekebilir. Etkin olmayan süreçleri önceden belirleyerek ve ele alarak, şirketiniz ERP sisteminin önerdiği değişiklikleri yapmaya daha hazırlıklı olacaktır.

Bu hazırlık sürecinin bir diğer kısmı da tüm hayati verilerin ERP sistemine taşınmasını sağlamaktır. ERP yazılımları bir organizasyondaki kaynakları takip etmek ve bilgi akışını iyileştirmek için verilere dayandığından, işin ilgili tüm bölümlerinden gerekli verilerin ERP yazılımına taşınması esastır.

ERP uygulamasında özelleştirmenin değeri
ERP uygulamasında özelleştirmenin değerini göz önünde bulundurmak da faydalıdır. ERP yazılımı, şirketlerin faaliyetlerini sektördeki en iyi uygulamalarla uyumlu hale getirmelerine yardımcı olmaya yönelik olsa da, bazı işletmeler – özellikle benzersiz niş sektörlerdekiler – sonuçlarında ince ayar yapmak ve daha güçlü bir rekabet avantajı elde etmek için bazı özelleştirmelerin gerekli olduğunu görebilir.

ERP uzantıları, genellikle bir şirketin ERP yazılımını özelleştirmeye yardımcı olacak, gelişmiş planlama ve çizelgeleme (APS) veya işlem verilerinin yakalanmasına yardımcı olacak araçlar da dahil olmak üzere değerli ek özellikler sağlar. Bu ve diğer özelleştirme seçeneklerini kullanarak şirketiniz, ERP yazılımını başarılı bir şekilde kullanmak için ihtiyaç duyduğu her şeye sahip olacaktır.

Sağladığı verilerden ve kaynaklardan yararlanın
Tabii ki, ERP uygulamanızdan en iyi şekilde yararlanmanın en önemli kısmı, sağladığı veri ve kaynaklardan fiilen yararlanmaktır. ERP yazılımı, verilerinizi merkezileştirerek, tüm verilerinizi tek bir merkezi sisteme getirerek yönetim ekibinizin ihtiyaç duydukları bilgilere ihtiyaç duydukları anda erişmelerini sağlar. Bu, şirketinizin genel verimlilik düzeylerini ve müşteriler için kaliteli sonuçlar sunma becerisini geliştirebilecek olan işletmenizin ayrı öğelerini yönetmeyi kolaylaştırır.

Ancak bu avantajlar, yalnızca ekibiniz ERP yazılımından tam olarak yararlanırsa gerçekleşir. Daha önce de belirtildiği gibi, bu muhtemelen şirketinizin yönetimsel kararlar alma şeklini düzene koymayı içerecektir. Şirketinizin halihazırda esnek, çevik bir çalışma kültürü yoksa, bu uyarlamaları yapmak zor olabilir.

Şirketiniz ERP uygulamasının önerdiği ilk değişiklikleri yaptığında bile kayıtsız olamazsınız. ERP uygulamasının birincil hedeflerinden biri, şirketinizin daha esnek hale gelmesine ve gerektiğinde uyum sağlamaya devam etmesine izin vermektir. Sosyal medyanın geleneksel iletişim kanalları üzerindeki etkisi, uyarlanabilir ve esnek bir zihniyetin önümüzdeki yıllarda işinizi ayakta tutacağını zaten göstermiştir.

ERP uygulaması oldukça fazla çalışma gerektirse de, bu gerekli adımların atılması, şirketinizin verilerini daha iyi kullanmasına ve her zamankinden daha verimli hale gelmesine olanak sağlayacaktır.