+90 332 350 70 81

Sosyal Medyada Biz}

Envanter Yönetimi

Envanter Yönetimi

Envanter yönetimi, satın alınırken, üretilirken, depolanırken ve kullanılırken işletmenizin envanterini nasıl takip ettiğiniz ve kontrol ettiğinizdir. Satın almadan satışa kadar tüm mal akışını yönetir ve her zaman doğru zamanda doğru yerde doğru miktarda doğru öğeye sahip olmanızı sağlar.

Envanter nedir?

Envanter, şirketinizin satış niyetiyle satın aldığı mallardır. Satın aldığınız ve tamamen yeni bir şeye dönüştürdüğünüz hammaddeler olabilir veya bileşenlerine ayırdığınız ve ayrı olarak sattığınız toplu bir ürün olabilir. Tamamen soyut bir şey bile olabilir: örneğin yazılım.

Envanter türleri nelerdir?

Pek çok farklı envanter türü vardır ve hangileriyle ilgileneceğiniz sattığınız mallara bağlıdır. Karşılaşma olasılığınız daha yüksek olan bazı türlere genel bir bakış:

 • Mamul/satış malları : Müşterilerinize sattığınız ürünler
 • Hammaddeler : Mamullerinizi yapmak için kullandığınız envanter
 • Devam eden çalışma : Esasen, bitmemiş mallar – üretim süreci boyunca yarı yolda olan envanter
 • MRO malları : MRO bakım, onarım ve işletim anlamına gelir. Bu, üretim sürecini desteklemek için kullandığınız envanterdir.
 • Güvenlik stoğu : Tedarikçi eksiklikleri veya talepteki artışlarla başa çıkmak için depoda tuttuğunuz ek envanter

Envanterle uğraşan her girişimin, stokları ele almanın bir yoluna ihtiyacı olacaktır.

Envanter yönetimi nasıl çalışır?

Temel düzeyde, envanter yönetimi, stoğun mümkün olduğunca verimli ve etkin bir şekilde kullanılmasını sağlamak için tedarikçiler, eldeki stok, üretim ve satışlar arasında ürünleri, bileşenleri ve içerikleri izleyerek çalışır . İhtiyacınız olduğu kadar derine inebilir: örneğin, bağımlı ve bağımsız talep arasındaki farkı inceleyerek veya satışları önceden planlayarak tahmin ederek. Ama günün sonunda, hepsi stoğunuza geri döner.

Örnek: Gürkan’in sandalyeleri

Gürkan, el yapımı yemek sandalyelerini satan bir iş kurmaya karar verir. Yaptığı her sandalye, 6 farklı boyutta ahşap ve bir minder gerektirir. Tedarikçisine gider ve ihtiyacı olan her boyutta tahtadan 10 kalas artı 10 minder satın alır. Bunların hepsi artık işletmesinin envanterine dahil edilmiştir.

Hammaddeleri sandalyelere çevirip satarken, Gürkan’ın envanter seviyeleri değişecektir. Herhangi bir zamanda her bir malzemeden ne kadara sahip olduğunu, kaç sandalye yapabildiğini, bunları ne kadar hızlı yapabildiğini, malzemelerinin nerede olduğunu, kaç sandalye sattığını ve çok daha fazlasını takip etmesi gerekecek. Bunların hepsi envanter yönetimi.

Bu göz korkutucu görünüyorsa endişelenmeyin – mallarınızın geçeceği 5 ana aşamaya ayırdığınızda envanter yönetimini sindirmek çok daha kolaydır.

Envanter yönetimi süreci:

5 temel aşama

Envanter yönetimi süreci , tedarikçilerinizden deponuza ve müşterilerinize geçerken stokların izlenmesini ve kontrol edilmesini içerir. İzlenecek beş ana aşama vardır:

Satın Alma : Bu, ürüne dönüştürmek için hammadde satın almak veya montaj gerektirmeden satmak için ürün satın almak anlamına gelebilir.
Üretim : Bitmiş ürününüzü oluşturan parçalardan yapmak. Her şirket üretime dahil olmaz – örneğin toptancılar bu adımı tamamen atlayabilir.
Stok tutma : Hammaddelerinizi üretilmeden önce (gerekirse) ve bitmiş ürünlerinizi satılmadan önce depolamak
Satış : Stoklarınızın müşteriye teslim edilmesi ve ödemenin alınması
Raporlama : İşletmelerin ne kadar sattığını ve her satışta ne kadar para kazandığını bilmeleri gerekir.

Envanter yönetimi ve envanter kontrolü

Kulağa benzer gelse de, envanter kontrolü envanter yönetiminin önemli bir parçasıdır, ancak aynı şey değildir .

Envanter kontrolü nedir?

Envanter kontrolü, şu anda depoda bulunan stoğu nasıl yönettiğinizdir. Bu, stoğunuzun içini ve dışını – ne kadar mevcut olduğunu, nerede olduğunu ve hangi durumda olduğunu bilmeyi içerir. Bu aynı zamanda stoğu verimli bir şekilde depolamanızı sağlamak, envanter maliyetlerini düşük tutmak ve sayım ve kontrol için harcanan zamanı en aza indirmekle ilgilidir.

Hangisi önce gelir – yönetim veya kontrol?

Envanter yönetimi kontrolden çok daha geniştir: tedarik zincirinizi, üretiminizi, siparişlerinizi, satışlarınızı ve raporlamanızı hesaba katar. Hemen hemen her işletme, kontrol için detaya inmeden önce bir envanter yönetim sistemi kurmak zorunda kalacak. Aksi takdirde, tedarikçileri, üretimi veya satışları yönetmeniz mümkün olmayacaktır.

Bundan sonra, ürünlerinizi daha iyi depolamak ve satmak için sayısız yöntem var. Satın alma, kontrol, üretim veya satışları optimize etmeye odaklanıp odaklanmamak size kalmış. Örneğin, önceki işletim deneyiminize dayalı iyileştirmeler planlamak isteyebilirsiniz – örneğin, stok sayma yönteminizi değiştirerek. Veya ürün ve sipariş profili değişikliklerini, müşteri kazançlarını ve kayıplarını veya talepteki değişimleri yansıtmak için süreçlerde ince ayar yapmak isteyebilirsiniz.

Envanter yönetimi neden önemlidir?

Envanter yönetimi, işinizi nasıl yürüttüğünüzü, müşterilerinize nasıl hizmet ettiğinizi ve satışlarınızı nasıl büyüttüğünüzü belirler. Butik bira fabrikalarından büyük toptancılara kadar ürün satışına dayalı işletmeler için envanteri verimli bir şekilde yönetmek çok önemlidir. İşte bunun üç temel nedeni.

İşinizi sorunsuz yürütün
İşletmeniz envanterini düzgün yönetmezse , hızla dağılır.

Tipik envanter hataları
Örneğin Gürkan’ın malzeme tedarikini ve üretimini müşteri talebiyle eşleştirmesi gerekiyor. Satabileceğinden daha fazla sandalye yaparsa, fazlalığı saklamak için bir yer bulması gerekecek: bu da marjını azaltabilir. Öte yandan, hammaddelerinden herhangi biri biterse, yeniden stoklanana kadar üretim tamamen duracaktır.

Birçok küçük işletme , mağazada ne olduğunu izlemek için stokları manuel olarak saymaya güvenir. Ancak stok sayımları yıkıcı ve zaman alıcıdır, ürün yapmak ve satmaktan zaman alır. Bu nedenle, doğru rakamlar için stok sayımı gerektirmeyen bir sistemi devreye sokmak zorunludur.

Müşterilerinizi mutlu edin

Envanter yönetimi şunları belirler:

 • Ürünlerinizi müşterilerinize ne kadar hızlı ulaştırabilirsiniz?
 • Siparişleri ne kadar güvenilir bir şekilde yerine getirebilirsiniz?
 • Müşterilerinize ne kadar görünürlük sağlayabilirsiniz?

Müşterilerin, kuruluşunuzun siparişleri tutarlı bir şekilde zamanında teslim edebileceğini bilirlerse ve neyin mevcut olduğunu bildirirlerse, daha fazlası için geri gelme olasılıkları çok daha yüksek olacaktır. Bu, özellikle işletmeler arası işlemler söz konusu olduğunda geçerlidir. Bir tüketici için kaçırılan bir son tarih bir rahatsızlık anlamına gelebilir. Bir işletme için kayıp satışlar ve karlar anlamına gelebilir.

Şirketinizi büyütün

İşletmeler karmaşıklık içinde büyüdükçe, envanter yönetimi ihtiyaçları da daha karmaşık hale gelir. Sam yeni ürün grupları eklediğinde, personel aldığında, yeni üretim tesisleri açtığında ve müşteri tabanını büyüttüğünde, malzeme ve stok organizasyonu zorlaşacaktır.

Bu, ölçeklendirmeyi planlıyorsanız, ilk günden itibaren fiziksel envanteriniz üzerinde kontrol sahibi olmanızı önemli hale getirir. Hızlı büyüme, birçok zaman alıcı görevi beraberinde getirme eğilimindedir: personel işe almak, daha büyük tesislere taşınmak ve yeni tedarikçilerle müzakere etmek. Bu nedenle, etkili bir stok sistemini erkenden devreye sokmak anahtardır. Ne kadar geç bırakırsanız, o kadar uzun sürer ve bunu yapmak için daha az zamanınız olur.

Ancak envanter yönetiminin tek avantajı bunlar değildir . Ayrıca, işletmenizin alt satırına birkaç doğrudan fayda sağlayabilir:

 • Yeni ürünler ve kanallar eklemeyi kolaylaştırın, performansı analiz edin ve satış görevlilerini güncel ürün bilgileriyle güçlendirin, böylece satış gelirinizi artırabilirsiniz.
 • Stok kaybına, fazla stoklamaya ve stoksuzluğa neden olan verimsizlikleri ortadan kaldırarak elde tutma maliyetlerini azaltır ve marjları artırabilirsiniz.
 • Envanter yöneticisine harcanan zamanı ve insan gücünü azaltarak personel maliyetlerinden tasarruf edebilirsiniz.

Envanter yönetimi nasıl iyileştirilir

1. İhtiyaçlarınıza odaklanın

Envanterle dolu bir depo göz korkutucu bir görev olabilir. Her şeyi yönetmeyi kolaylaştırmanın bir yolu, en önemli öğeleri belirlemek ve önce bunlara odaklanmaktır. Deponuzdaki her ürünün müşterilerden aynı talebi alması pek olası değildir. En çok satan ürünleri stokta tutarsanız, müşterilerinizi mutlu etmek için harika bir başlangıç ​​yapmış olursunuz.

2. Tedarikçilerle etkileşim kurun

Stok bazlı herhangi bir işte, tedarikçi ilişkilerini iyi yönetmek çok önemlidir. İşletmenizin ana tedarikçileriyle yapıcı ilişkiler geliştirmek, güvenilir tedarik sağlamak, rekabetçi fiyatlandırmanın kilidini açmak ve işinizi etkileyebilecek yeni ortaya çıkan trendleri anlamak için önemlidir.

3. Bir envanter yönetim sistemi geliştirin

İşletmenizin sipariş miktarları, yenileme döngü süreleri, emniyet stoğu, tahminler, mevsimsellik ve daha fazlasıyla nasıl başa çıktığı önemlidir. Her işlemi özel işinize göre ayarlayın – neyin işe yarayıp neyin yaramadığını takip ettiğinizden emin olun. Bir alanda çarpıcı bir iyileştirme yapmak , genel olarak birkaç küçük iyileştirmeden daha iyi olabilir.

4. Gerçek zamanlı verileri kullanın

Bilgi güçlü bir araçtır, ancak yalnızca doğru ve güncel olduğunda. Katmanlı envanter takibinden tahmin verilerine, otomatik siparişe ve kişiselleştirilmiş emniyet stoğuna kadar gerçek zamanlı veriler ve analitikler, işiniz için gerçek bir fark yaratabilir. En doğru veriler için, ihtiyacınız olan bilgilerin her zaman parmaklarınızın ucunda olmasını sağlamanın en iyi yolu olduğundan, sürekli envanter yönetimi yazılımını kullanmayı düşünün.

5. Mobil olun

Mobil teknoloji, envanter yönetiminde devrim yarattı. Örneğin barkod tarama, malların alınmasını ve izlenmesini çok daha hızlı hale getirir ve gereksiz hataları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bu arada satış uygulamaları, satış görevlilerini yolda envanter verileriyle güçlendirir. Artık deponuzdaki bir bilgisayara bağlı olmanıza gerek yok. Evden, tatilde veya nerede olursanız olun önemli iş süreçlerini takip edebilirsiniz.

6. Bir envanter yönetim sistemi geliştirin

Envanterinizi geçici olarak yönetmek sizi ancak bir yere kadar götürür. Gerçekten stokunuzun zirvesinde kalmak için bir envanter yönetim sistemine ihtiyacınız olacak. Her şirketin kendine özgü ihtiyaçları olacaktır, bu nedenle işinize uygun bir sistem seçmek önemlidir. Örneğin, şirketinin ilk günlerinde Sam, envanterini elektronik tablolar kullanarak yönetebilirdi. Ancak Amazon gibi küresel bir stok tabanlı işletme, her gün işlenen çok sayıda siparişe hitap eden ısmarlama, çok yönlü bir çözüm gerektirir.

Envanter yönetimi teknikleri

İşletmenizin büyüklüğü ne olursa olsun, bu yaygın envanter yönetimi tekniklerinden bazılarını kullanmak, stoğunuzu kontrol altına almanın harika bir yolu olabilir. İşte dikkate alınması gereken birkaç tanesi:

 • Tam zamanında (JIT) envanter: JIT, mümkün olduğunca az stok tutmayı, büyük miktarda stok bulundurmayla ilgili maliyetleri ve riskleri ortadan kaldırmayı içerir.
 • ABC envanter analizi: Bu teknik, malları farklı katmanlara ayırarak size kar getiren envanteri belirlemeyi amaçlar.
 • Dropshipping: Dropshipping kullanan işletmeler, temel olarak stok yönetiminin tüm yönlerini dış kaynaktan temin eder – çeşitli avantajlar ancak birkaç önemli dezavantajla
 • Toplu gönderiler: Bu teknik, toplu satın almanın daha ucuz olduğu varsayımına dayanmaktadır. Bir işletme, ürünlerinin satacağından eminse, ancak talep aniden değiştiğinde zorluklar ortaya çıkarabiliyorsa, yöntem harikadır.
 • Ön sipariş verme: Geri sipariş, bir müşterinin henüz mevcut olmayan stok için sipariş vermesidir. Geri siparişin envanter kontrolünü nasıl etkilediği hakkında daha fazla bilgi edinin
 • Konsinye: Bu teknik, bir göndericinin, genellikle bir toptancının, malları önceden ödeme yapmadan, mallarını bir alıcıya, genellikle bir perakendeciye vermesine izin verir. Gönderici hala malların sahibidir ve alıcı malları yalnızca gerçekten sattıklarında öder. Bu kulağa hoş geliyor ama aynı zamanda büyük riskler de taşıyor
 • Çapraz yerleştirme: Bu sistem, envanter tutma ihtiyacını neredeyse ortadan kaldırır. Ürünler, sıralandığı ve hemen sevkiyata hazırlandığı bir depoya teslim edilir. Genellikle aynı depodaki diğer kamyonlara yeniden yüklenir ve hemen teslimat için gönderilirler.
 • Döngü sayımı: Bu teknik, tam bir stok sayımı yapmadan belirli bir günde az miktarda envanterin sayılmasını içerir. Bu yöntem, işletmenizin envanter yönetimi yazılımınızdaki doğru envanter seviyelerini düzenli olarak doğrulamasına yardımcı olur.

Envanter yönetimi sözlüğü

Envanter yönetim sistemlerine derinlemesine dalmadan önce bilmeniz gereken bazı temel terminoloji ve formüllere bakalım.

Satılan malın maliyeti
Satışların maliyeti olarak da bilinen satılan malların maliyeti (COGS), mal üretmenin doğrudan maliyetlerini ifade eder. Bu, doğrudan kullanılan malzeme ve işçilik maliyetini içerir.

Ödenmemiş gün envanteri (DIO)
Envanterin Gün Satışı olarak da bilinen Olağanüstü Gün Envanteri, bir şirketin envanteri satmadan önce elinde tuttuğu ortalama gün sayısını ölçmek için kullanılır.

Ekonomik sipariş miktarı (EOQ)
Ekonomik sipariş miktarı, herhangi bir zamanda verilen en uygun sipariş miktarıdır. Optimum bir EOQ, toplam tutma ve sipariş maliyetlerini en aza indirir. Bazen optimum parti büyüklüğü olarak bilinir.

Bitmiş ürün
Bitmiş ürünler veya bitmiş ürün envanteri, stokta satılmaya hazır üretilmiş ürünlerin sayısını ifade eder.

Envanter muhasebesi
Envanter muhasebesi, varlıklardaki değişikliklerin değerlenmesi ve muhasebeleştirilmesi ile ilgilenir. Envanter, üretimin üç aşamasındaki malları içerir: ham mallar, devam eden mallar ve bitmiş mallar. Doğru bir envanter muhasebesi sistemi, envanterdeki değişiklikleri üç aşamada da takip eder ve varlık değerlerini ve maliyetlerini buna göre ayarlar.

Envanter maliyetleri
Envanter maliyetleri, envanterin tedarik edilmesi, depolanması ve yönetilmesi ile ilgili maliyetlerdir. Bunlar, sipariş maliyetleri, taşıma maliyetleri ve stokta bulunmama maliyetleri olmak üzere üç tipte sınıflandırılabilir.

Envanter yönetimi yazılımı
Envanter seviyelerini, siparişleri, satışları ve teslimatları takip etmek için bir yazılım sistemi. Ayrıca üretimde bir malzeme listesi ve üretimle ilgili diğer belgeleri oluşturmak için de kullanılabilir.

Kurşun zamanı
Bir envanter yönetimi bağlamında teslim süresi, envanteri yenilemek için bir siparişin verilmesi ile siparişin alınması arasındaki dönemdir.

Satış noktası
Satış noktası veya satın alma noktası, bir perakende işleminin tamamlandığı zaman ve yerdir. Genellikle bir fatura ve ödeme yapma seçenekleri içerir.

Satın alma emri
Satınalma siparişi, bir alıcı tarafından oluşturulan ve mal veya hizmet talep eden bir satıcıya gönderilen bir belgedir. Alıcı, asgari olarak hangi ürünlerin sipariş edildiğini, miktarını, üzerinde anlaşılan fiyatı ve teslimat ve ödeme koşullarını belirtecektir.

Yeniden Sipariş noktası
Bu, onu yenilemek için bir eylemi tetikleyen envanter düzeyidir. Bir işletmenin sahip olması gereken minimum stok miktarıdır, öyle ki, stok bu miktara düştüğünde öğenin yeniden sipariş edilmesi gerekir.

Güvenlik kilidi
Bu, öngörülemeyen arz veya talep baskılarına karşı korumak için tutulan kritik stokun bir tamponu veya rezervini ifade eder.

Satış kanalları
Tüketicilerin satın alabilmeleri için ürünleri veya hizmetleri pazara sunmanın bir yolu. Satış kanalları, doğrudan tüketicilere satış yapıyorsa doğrudan veya bir aracı varsa dolaylı olabilir.

Stok seviyeleri
Envanter seviyeleri olarak da bilinen stok seviyeleri, bir işletmenin tesislerinde tutulan mal veya hammadde miktarıdır.

Tedarik zinciri
Tedarik zinciri, bir tüketiciye bir ürün veya hizmet tedarikinde yer alan organizasyonlar, insanlar, faaliyetler ve kaynaklar sistemidir.

4 temel envanter yönetimi formülü

Yeni işletme sahipleri için aşağıdaki hesaplamalar göz korkutucu görünebilir, ancak bunun sizi caydırmasına izin vermeyin. Bu formüller, stok seviyelerini optimize etmek için gereklidir. Hadi keşfedelim:

 1. Ekonomik Sipariş Miktarı (EOQ) formülü
 2. Gün Envanteri Olağanüstü (DIO) formülü
 3. Emniyet stoğu formülü
 4. Yeniden sıralama noktası formülü

Ekonomik Sipariş Miktarı (EOQ) Hesaplama

Doğru miktarda stok satın almak önemlidir – ne çok az ne çok fazla. En uygun sipariş miktarını belirlemek için EOQ formülünü kullanırsınız – sipariş verme, teslim alma ve envanter tutma maliyetlerini en aza indiren bir formül.

Nerede:

 • D sipariş başına kurulum maliyetidir; bu genellikle nakliye ve taşıma maliyetlerini içerir
 • K talep oranıdır (yılda satılan miktarınız)
 • H, birim başına yıllık elde tutma maliyetidir

Gün Envanteri Ödenmemiş Hesaplama (DIO)

Days Inventory Outstanding formülü, rakamı günlük bir bağlama oturtarak ve bir şirketin envanter yönetimi ve genel verimliliği hakkında daha doğru bir resim sağlayarak envanter devir oranından bir adım daha ileri gider. Genellikle düşük bir DIO tercih edilir ancak bunu anlamak için sektör ve pazar dinamiklerini hesaba katmanız gerekir.

Nerede:

 • Ortalama envanter = (Envanter başlangıcı + Envanter bitişi) / 2
 • COGS, satılan malın maliyetidir
 • Dönemdeki Günler, ister haftalık, ister üç aylık veya yıllık olsun, ölçmek istediğiniz zaman dilimindeki gün sayısıdır.

Emniyet stokunun hesaplanması

Ne kadar ara stok tutulacağını bilmek, işletmenizin talep ve teslim süresi dalgalanmalarında güvenli bir şekilde gezinmesine yardımcı olacaktır. Göz korkutucu görünebilir, ancak bilmeniz gereken tek şey satın alma ve satış siparişleri geçmişinizdir.

Yeniden sipariş noktası hesaplama

Stoku ne zaman yeniden sipariş edeceğinizi belirlemek için yeniden sipariş noktası hesaplamasını kullanırsınız. Küçük işletme sahipleri, ne zaman başka bir sipariş vereceklerini bilmek için genellikle sezgilerine ve geçmiş deneyimlerine güvenirler, ancak işletme büyüdükçe bu hızla sürdürülemez hale gelir.

Envanter maliyetleri nelerdir?

Envanter maliyetlerinizi bilmek, daha akıllı kararlar vermenize yardımcı olur. Envanter maliyetlerinin üç geniş kategorisi vardır: sipariş maliyetleri, taşıma maliyetleri ve eksiklik maliyetleri.

Envanter sipariş maliyetleri

Bu, bir tedarikçiye bir siparişin oluşturulması ve işlenmesi için yapılan masraftır. Bunu envanterinizin EOQ’sunu belirlemek için kullanırsınız. Sipariş maliyetlerine örnekler:

 • Satınalma talebi veya satınalma siparişi hazırlama maliyeti
 • Alınan malları incelemek için gereken işçilik maliyeti
 • Bir siparişle ilgili tedarikçi faturasını işleme maliyeti
 • Tedarikçiye ödeme hazırlama ve düzenleme maliyeti

Envanter taşıma maliyetleri

Taşıma maliyetleri, satılmayan malların depolanması ile ilgili giderlerdir. Bu, depolama, taşıma ve sigortalama gibi somut maliyetlerin yanı sıra amortisman, bozulma ve eskime maliyeti ve fırsat maliyetleri gibi maddi olmayan maliyetleri içerir. Taşıma maliyetleri genellikle bir işletmenin toplam envanter maliyetlerinin %20 ila %30’unu oluşturur.

Stok sıkıntısı maliyetleri

Stok dışı maliyetler olarak da bilinen bu, stokta olmayan bir durumdan kaynaklanan giderdir. Bu, hızlandırılmış nakliye maliyeti, başka bir tedarikçiden son dakika satın alma veya eksik satışlarda marj kaybı gibi ölçülebilir maliyetleri içerebilir. Bunlara ayrıca müşteri güveninin kaybı veya müşteri kaybı, boşta çalışan çalışanlar ve itibar kaybı gibi ölçülmesi zor olan maliyetler de dahildir.

Özel envanter yönetimi yazılımına ne zaman ihtiyaç duyabileceğinize karar vermek, şirketinizin büyümesinde önemli bir adımdır.

02 Temmuz 2021
17 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN