+90 332 350 70 81

Sosyal Medyada Biz}

Eğitim

Eğitim

Çalışanlarınızı ve/veya BT personelinizi yeni bir yazılım çözümü hakkında eğitmek söz konusu olduğunda, gelecekte herhangi bir sorun veya sorunla karşılaşmamak için gerek duydukları eğitimi birinci seferde doğru yapmak önemlidir.

ERP çözümleri genellikle, bir kuruluşun bir işi yönetmek için kullandığı teknoloji, hizmetler ve insan kaynakları ile ilgili birçok arka ofis işlevini otomatikleştirmek için ortak metodlar kullanmasına olanak sağlar. Bu yüzden ERP kuruluşun omurgası görevini üstlenir.

Başarısız sonuçlanan ERP uygulamaları, genellikle eğitim ya da bilgi eksikliğinin sonucunda ortaya çıkar. Kuruluşunuz bir ERP yazılım çözümü uygulayacaksa, ne yaptığını bilen bir proje ekibi atamak, özel projenize uygun bir eğitim planı geliştirmek ve eğitimi sadece proje ekibine değil, aynı zamanda son kullanıcılara kadar genişletmek önemlidir.

Şayet projenizde başarılı olmak istiyorsanız, bu kapsamlı bir eğitim gereklidir. Bu, profesyonelliğe ulaşıncaya kadar belirli görevleri tekrar tekrar öğrenmek anlamına da gelebilir. Bir işletme sahibi, personelinin ve kendisinin eksik eğitim almasını istemez. Çünkü bu, son kullanıcıları ve proje ekiplerini karanlıkta bırakır. Dünya genelinde yapılan bazı araştırmalara göre, başarılı işletmelerin %76’sı ERP çözümleriyle ortalamanın altında bir yetkinliğe sahip olduğu ortaya koyulmuştur. Kullanıcılar, uygun şekilde eğitilmezlerse yeni süreçler tasarlama veya yeni sistemler yapılandırma bilgisinden yoksun kalacak ve büyük olasılıkla artık “yanlış yol” olan “eski yol”a geri döneceklerdir.

Çalışanlarınızı yeni ERP çözümü hakkında eğitmeyi seçerken dikkatli olun. Onları proje aşamasında çok erken eğitirseniz, personel öğrendiklerini unutabilir ve ivme kaybedebilir. Onları çok geç eğitirseniz, ekibiniz hazırlıksız olacak ve proje gecikmeleri yaşanacaktır. Son kullanıcıları, yeni süreçleri ilk günden kullanmaya hazır olmaları için uygun zamanda ve gerekirse birlikte eğitmek oldukça önemlidir.

Bazı durumlarda eğitimler seyahat gerektirir ve masraflar içerebilir. Eğer bir eğitim oturumunu veya bir dersi iptal etmek zorunda kalırsanız, hayal kırıklığına uğrayabilir ve ERP projenizi ertelemek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle, İşletmenizde yapılan özel eğitimler, daha fazla personelin dahil olmasını ve özel verileriniz üzerinde ve personeliniz için uyarlanmış daha özel bir eğitim oturumu anlamına gelir. Kuruluşunuza, çalışan büyüklüğüne ve finansal olanaklara bağlı olarak, her iki seçenek de mevcuttur. Doğrusunu seçmek son derece önemlidir.

Tüm personelinizi yeni ERP çözümü hakkında eğitmemeyi seçerseniz, uygulama stratejiniz için özel olarak ihtiyaç duyulan nitelikleri göz önünde bulundurmanız da son derece önemlidir. Başarılı bir eğitim sürecinde, birlikte çalışma yeteneği ve/veya çeşitli becerilere sahip farklı nitelikteki birden fazla çalışan tercih edilmelidir.

Birden fazla çalışanı aynı düzeyde eğitmek rol değişikliklerini beraberinde getirir. İstenmedik bir hastalık veya devamsızlık durumu ERP projesinin süreçlerini önemli ölçüde etkileyebilir. Proje hakkında karar vericileri seçerken işinizin her yönüne dahil edebileceğiniz, bilinçli kararlar alabilecek kişilerden ekip oluşturulması bu anlamda çok önemlidir.

01 Temmuz 2021
17 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN