+90 332 350 70 81

Sosyal Medyada Biz}

Depo Yönetim Sistemi Nedir?

Depo Yönetim Sistemi Nedir?

Bir depo yönetim sistemi ( WMS ), depo işlevselliğini ve dağıtım merkezi yönetimini desteklemek ve optimize etmek için tasarlanmış bir yazılım uygulamasıdır. Bu sistemler, günlük planlama, organize etme, işe alma, yönlendirme ve mevcut kaynakların kullanımını kontrol etme, malzemeleri bir depoya, içine ve dışına taşıma ve depolamada yönetimi kolaylaştırırken, personeli malzeme hareketi ve depolama performansında destekler. ve bir depo çevresinde. Aşağıdaki makale Açıklamalı Depo Yönetim Sistemleri, bilmeniz gereken tüm önemli noktaları kapsar.

Örneğin, bir WMS, ister bir tesiste ister transitte olsun, herhangi bir zamanda ve yerde bir kuruluşun envanterine görünürlük sağlayabilir. Ayrıca üretici veya toptancıdan depoya, ardından bir perakendeciye veya dağıtım merkezine kadar tedarik zinciri operasyonlarını yönetebilir. Bir WMS genellikle bir nakliye yönetim sistemi (TMS) veya bir envanter yönetim sistemi ile birlikte veya entegre olarak kullanılır.

Depo yönetim sistemleri türleri

Depo yönetim sistemleri, çeşitli türlerde ve uygulama yöntemlerinde gelir ve tür tipik olarak organizasyonun büyüklüğüne ve doğasına bağlıdır. Bulut çözümlerinin yanı sıra daha büyük bir kurumsal kaynak planlama (ERP) sisteminde veya tedarik zinciri yürütme paketinde bağımsız sistemler veya modüller olabilirler.

Teknoloji, işlerin yürütülme biçimini geliştirmeye devam ettikçe, uygulamaları buluta taşıma eğilimi de bunu izledi. Bir depo yönetim sistemi gerçek zamanlı olarak çalışır, sipariş toplayıcıları bilgilendirir ve onların işlerini daha doğru bir şekilde yapmalarını sağlar. Bulut tabanlı bir depo yönetim sistemi bu gerçek zamanlı ortamda çalışır ve herhangi bir cihazdan erişilebilir.

Ayrıca karmaşıklık açısından büyük farklılıklar gösterebilirler. Bazı küçük kuruluşlar basit bir dizi basılı belge veya elektronik tablo dosyası kullanabilir, ancak küçük ve orta ölçekli işletmelerden (KOBİ’ler) kurumsal şirketlere kadar çoğu büyük kuruluş karmaşık WMS yazılımı kullanır. Bazı WMS kurulumları, özellikle organizasyonun büyüklüğü için tasarlanmıştır ve birçok satıcı, WMS ürünlerinin farklı organizasyon boyutlarına ölçeklenebilen versiyonlarına sahiptir. Bazı kuruluşlar kendi WMS’lerini sıfırdan oluşturur, ancak yerleşik bir satıcıdan WMS uygulamak daha yaygındır.

Depo yönetim sistemleri (WMS), genel tedarik zincirine uyar.

Bir WMS ayrıca kuruluşun özel gereksinimleri için tasarlanabilir veya yapılandırılabilir; örneğin, bir e-ticaret satıcısı, gerçek bir perakendeciden farklı işlevlere sahip bir WMS kullanabilir. Ek olarak, bir WMS ayrıca organizasyonun sattığı mal türleri için özel olarak tasarlanabilir veya yapılandırılabilir; örneğin, bir spor malzemeleri perakendecisinin bir bakkal zincirinden farklı gereksinimleri olacaktır.

Depo yönetim sistemi faydaları

Bir WMS’nin uygulanması ve çalıştırılması karmaşık ve pahalı olmasına rağmen, kuruluşlar karmaşıklığı ve maliyetleri haklı çıkarabilecek faydalar elde eder.

Bir WMS’yi uygulamak, bir kuruluşun işgücü maliyetlerini düşürmesine, envanter doğruluğunu iyileştirmesine, esnekliği ve yanıt verme hızını iyileştirmesine, malları toplama ve nakliye sırasındaki hataları azaltmasına ve müşteri hizmetlerini iyileştirmesine yardımcı olabilir. Modern depo yönetim sistemleri, gerçek zamanlı verilerle çalışır ve kuruluşun siparişler, sevkiyatlar, makbuzlar ve herhangi bir mal hareketi gibi faaliyetlerle ilgili en güncel bilgileri yönetmesine olanak tanır.

Depo yönetim sistemlerinin özellikleri

Aşağıdakiler dahil birçok özellik WMS ürünlerinde ortaktır:

  • Deponun optimize edilmiş envanter tahsisi için tasarlandığından emin olmak için kuruluşların iş akışını ve toplama mantığını özelleştirmesini sağlayan ambar tasarımı. WMS, depolama alanını en üst düzeye çıkaran ve mevsimsel envanterdeki farklılıkları hesaba katan kutu yerleştirme kurar.
  • Malların taşınmaları gerektiğinde kolayca bulunabilmelerini sağlamak için radyo frekansı tanımlama (RFID), otomatik tanımlama ve veri yakalama (AIDC) ve barkod tarayıcılar dahil olmak üzere gelişmiş izleme sistemlerinin kullanılmasını sağlayan envanter takibi.
  • Depo çalışanlarının malları bulmasına yardımcı olmak için genellikle pick-to-light veya pick-to-voice teknolojisi ile envanter yerleştirme ve alımına izin veren teslim alma ve yerleştirme.
  • Bölge toplama, dalga toplama ve toplu toplama dahil olmak üzere mal toplama ve paketleme. Depo çalışanları, toplama ve paketleme görevlerini en verimli şekilde yönlendirmek için parti bölgelendirme ve görev serpiştirme işlevlerini de kullanabilir.
  • WMS’nin sevkıyattan önce konşimento (B/L) göndermesini, sevkiyat için çeki listeleri ve faturalar oluşturmasını ve alıcılara önceden sevkiyat bildirimleri göndermesini sağlayan sevkiyat.
  • Standartların üzerinde veya altında performans gösteren çalışanları gösteren temel performans göstergelerini (KPI’lar) kullanarak depo yöneticilerinin çalışanların performansını izlemesine yardımcı olan işgücü yönetimi.
  • Depoya gelen kamyon sürücülerinin doğru yükleme rıhtımlarını bulmalarına yardımcı olan avlu ve rıhtım yönetimi. Saha ve rıhtım yönetiminin daha karmaşık kullanımı, çapraz yüklemeyi mümkün kılar.
  • Yöneticilerin depo operasyonlarının performansını analiz etmelerine ve iyileştirilecek alanları bulmalarına yardımcı olan raporlama.

WMS ve IoT

Ürünlerdeki ve malzemelerdeki bağlı cihazlar ve sensörler, kuruluşların doğru miktarda ürünü doğru fiyata doğru yere, doğru zamanda üretip sevk edebilmelerini sağlamalarına yardımcı olur. Tüm bu özellikler nesnelerin interneti (IoT) kapsamına girer.

Bu tür IoT verileri, ürünlerin alım noktasından bitiş noktasına yönlendirilmesini yönetmeye yardımcı olmak için bir WMS’ye entegre edilebilir. Bu entegrasyon, kuruluşların itmeye dayalı tedarik zincirleri yerine çekme tabanlı tedarik zincirleri geliştirmesini sağlar. Çekme tabanlı tedarik zincirleri, kuruluşa daha fazla esneklik ve yanıt verebilirlik sağlayan müşteri talebi tarafından yönlendirilirken, itme tabanlı bir tedarik zinciri, müşteri talebinin uzun vadeli projeksiyonları tarafından yönlendirilir.

Modern bir bulut tabanlı sistem, büyük ön maliyetler ve uzun zaman çizelgeleri olmadan bir çözüme ihtiyaç duyan küçük bir işletmeye işlevsellik sunabilir. Etkili işleme prosedürleri ve gelişmiş çoklu konum kontrolü ile ne kadar stoğunuz olduğunu ve onu nerede bulacağınızı bileceksiniz. Depolama alanını optimize edebilecek, toplama verimliliğini artırabilecek ve neredeyse toplam sevkiyat doğruluğu elde edebileceksiniz. Sezgisel ve öğrenmesi kolay bir ürünün devreye alınması için minimum süre gerekir, ancak bir kez çalışır duruma geldiğinde işletmenizin verimliliğini dönüştüren faydalar sağlayacaktır.

02 Temmuz 2021
13 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN