+90 332 350 70 81

Sosyal Medyada Biz}

Malzeme Listesi Yönetimi

Malzeme Listesi Yönetimi

Malzeme Listesi (BOM) nedir?

Malzeme listesi (BOM), bir ürünü oluşturmak için gereken parçaların, öğelerin, montajların ve diğer malzemelerin kapsamlı bir listesi ile gerekli malzemelerin toplanması ve kullanılması için gerekli talimatların listesidir. Malzeme listesi, nihai bir ürün oluşturmak için tarif ve alışveriş listesi olarak anlaşılabilir. Malzeme listesi, gerekli malzemelerin ne, nasıl ve nereden satın alınacağını açıklar ve sipariş edilen çeşitli parçalardan ürünün nasıl monte edileceğine ilişkin talimatları içerir. Sektörlerinden bağımsız olarak ürün üreten tüm üreticiler, bir malzeme listesi (BOM) oluşturarak işe başlar.

Malzeme Listesi Oluşturma

Malzeme listesi her türlü ürün bilgisini bir araya getirdiğinden, çeşitli disiplinlerin (tasarım ve mühendislik, belge yönetimi) yaygın olarak kullanılması yaygındır., operasyonlar, üretim, satın alma, sözleşmeli üreticiler ve daha fazlası), işi doğru yapmak için Malzeme Listesi kaydında yer alan verileri tüketecektir. Aslında, mühendisler ve üreticiler malzeme listelerine o kadar çok güveniyorlar ki, kendi özel alt kümeleri mühendislik malzeme listesi ve imalat malzeme listesi olarak adlandırılıyor. Malzeme Listesi, parça temini, dış kaynak kullanımı ve imalat gibi ticari faaliyetlerden elde edilen olumlu sonuçlara rehberlik eder, bu nedenle iyi organize edilmiş, doğru ve güncel bir Malzeme Listesi oluşturmak önemlidir. Ve üretim faaliyetlerini dışarıdan temin eden şirketler için, doğru ve revizyon kontrollü bir malzeme listesi oluşturmak özellikle önemlidir. Ürün reçetesi bir sözleşmeli üreticiye (CM) veya tedarikçiye her teslim edildiğinde, gereksiz üretim hatalarından ve ürün lansman gecikmelerinden kaçınmak için doğru ve eksiksiz olmalıdır.

Etkili bir malzeme listesine neler dahil edilmelidir?

Malzeme Listesinin ana işlevlerinden biri ürünün doğru şekilde oluşturulmasını sağlamak olduğundan, ürün reçetesinin belirli parçalarını Malzeme Listesi kaydına dahil etmek en iyisidir. İster ilk malzeme listenizi oluşturuyor olun, ister bir malzeme listesi oluşturma şeklinizi iyileştirmenin yollarını arıyor olun, Malzeme Listesi kaydınıza ekleyeceğiniz üst düzey bir bilgi listesi aşağıdadır:

Malzeme Listesi Düzeyi — Her parçaya veya montaja, Malzeme Listesi hiyerarşisinde nerede oturduğunu ayrıntılandırmak için bir numara atayın. Bu, Malzeme Listesi yapısını anlayan herkesin Malzeme Listesini hızlı bir şekilde deşifre etmesine olanak tanır.

Parça Numarası — Parçalara hızlı bir şekilde referans vermek ve tanımlamak için her parçaya veya montaja bir parça numarası atayın. Üreticilerin akıllı veya akıllı olmayan bir parça numaralandırma şeması seçmesi yaygındır . Hangi şemayı kullanırsanız kullanın, aynı parça için birden fazla parça numarası oluşturmaktan kaçındığınızdan emin olun.

Parça Adı —Her parçanın veya montajın benzersiz adını kaydedin. Bu, parçaları daha kolay tanımlamanıza yardımcı olacaktır.

Aşama — Her parçanın yaşam döngüsünde hangi aşamada olduğunu kaydedin. Üretimdeki parçalar için, parçanın aşamasını belirtmek için ‘Üretimde’ gibi bir terimin kullanılması yaygındır. Henüz onaylanmamış yeni parçalar ‘Yayınlanmamış’ veya ‘Tasarımda’ olarak sınıflandırılabilir. Bu, yeni ürün tanıtımı (NPI) sırasında yararlıdır çünkü ilerlemeyi kolayca izlemenize ve gerçekçi proje zaman çizelgeleri oluşturmanıza olanak tanır.

Açıklama —Size ve diğerlerine benzer parçaları ayırt etmenize ve belirli parçaları daha kolay tanımlamanıza yardımcı olacak her parçanın ayrıntılı bir tanımını sağlayın.

Miktar— Satın alma ve üretim kararlarını ve etkinliklerini yönlendirmeye yardımcı olması için her bir montaj veya alt montajda kullanılacak parça sayısını kaydedin.

Ölçü Birimi — Bir parçanın kullanılacağı veya satın alınacağı ölçümü sınıflandırın. ‘Her’ kullanımı yaygındır, ancak inç, fit, ons ve damla gibi standart ölçüler de uygun sınıflandırmalardır. Tüm benzer parça türleri arasında tutarlı olun çünkü bilgiler doğru miktarların tedarik edildiğinden ve üretim hattına teslim edildiğinden emin olmanıza yardımcı olacaktır.

Tedarik Türü —Üretim, planlama ve tedarik faaliyetlerinde verimlilik yaratmak için her bir parçanın nasıl satın alındığını veya yapıldığını (yani kullanıma hazır veya spesifikasyona göre yapıldığını) belgeleyin.

Referans Belirleyiciler — Ürününüz baskılı devre kartı düzenekleri (PCBA’lar) içeriyorsa, ürün reçetenize parçanın kartta nereye oturduğunu ayrıntılı olarak gösteren referans tanımlayıcıları eklemelisiniz. Malzeme Listesinde bu bilgileri yakalamak zaman kazandırabilir ve yolda kafa karışıklığını önlemenize yardımcı olabilir.

Malzeme Listesi Notları— BOM’unuzla etkileşime giren herkesi aynı sayfada tutmak için diğer ilgili notları yakalayın.
Tüm bu bilgileri ürün reçetenizde belgelemek, iş faaliyetlerini ve üretim görevlerini hedefte tutacaktır. Bu bilgileri yakalamanın yanı sıra, bir malzeme listesi oluştururken aşağıdaki soruları da göz önünde bulundurmalısınız.

Malzeme listesi oluşturmadan önce yanıtlamanız gereken 4 önemli soru

Malzeme Listesi kaydınızda sarf malzemelerini belgeleyecek misiniz? Birçok üretici, malzeme listesi kayıtlarına yapıştırıcı, teller, bağlantı elemanları ve etiketler ve kutular gibi diğer modellenmemiş parçaları dahil etme kararını ikinci kez tahmin ediyor. Ancak parça Malzeme Listenizde yer almıyorsa, ürününüzde yer almayabilir. Bu yüzden bu kısımları belgelemek için zaman ayırın.

Malzeme Listesi kaydınıza nasıl dosya ekleyeceksiniz? Malzeme Listenizi oluştururken CAD çizimleri, parça veri sayfaları ve çalışma talimatları gibi destekleyici belgelerin kayıtlarını tutun. Bu dosyaları ayrıca belirli BOM düzeyindeki öğelerle ilişkilendirmek de en iyisidir.

Malzeme Listesi kaydını kim kullanacak? Malzeme Listenize mümkün olduğunca çok ayrıntı eklemek önemlidir. Malzeme Listenizi kullanan bazı kişilerle asla yüz yüze etkileşim kuramazsınız, bu nedenle ürün yaşam döngüsü boyunca ihtiyaç duyabilecekleri tüm bilgileri iletmelidir.

Malzeme Listesi kaydınızı nasıl uzlaştıracaksınız? Malzeme Listesi kaydınız tasarım aşamasında birkaç yinelemeden geçebilir, bu nedenle birden çok Malzeme Listesi kaydı sürümünü ayırt etmek için bir yolunuz olmalıdır. Bu şekilde, üretim zamanı geldiğinde Malzeme Listenizi kullanan herkesin doğru sürüme başvurduğundan emin olabilirsiniz.

Doğru bir Malzeme Listesi, verimli üretim süreçlerini destekler

Bir malzeme listesi oluşturmak sadece ürün geliştirme sürecinde gerekli bir adım değil, aynı zamanda ürün tasarımınızı gerçeğe dönüştüren şeydir. Bir malzeme listesi kaydı oluşturmadan önce, bilgileri kimin kullanacağını ve parça veri sayfaları ve CAD dosyaları gibi ilgili tüm ürün belgelerini nasıl koruyacağınızı ve yöneteceğinizi düşünmek önemlidir. Bir malzeme listesi oluştururken ayrıntılı parça bilgilerini yakalayarak daha verimli üretim uygulamaları geliştirin.

02 Temmuz 2021
17 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN