+90 332 350 70 81

Sosyal Medyada Biz}

Bakım Yönetimi

Bakım Yönetimi

Bakım yönetimi, bir şirketin varlıklarını ve kaynaklarını korurken, zaman ve maliyetleri kontrol etme ve böylece üretim sürecinin maksimum verimliliğini sağlama süreci olarak tanımlanır. Bakım yönetimi, eski, sıkıcı, elle yazılmış bir süreçten bilgisayarlı bir bakım yönetim sistemine (CMMS) – tek bir merkezi sistemde bir bakım programının tüm biçimlerini planlayan, izleyen, ölçen ve optimize eden bir yazılıma dönüştü.

Bakım yönetimi sadece bir yazılım sistemi değildir – hepsi aynı amaca odaklanmış bir yazılım, en iyi uygulamalar ve eğitimli personelin birleşimidir. Bakım yönetimi programları son derece özelleştirilebilir ve bir tesiste kullanılan bakım tür(ler)i etrafında toplanmıştır. İster kestirimci bakım gibi duruma dayalı bir bakım programı , isterse önleyici bakım gibi daha zamana dayalı bir bakım programı kullanıyor olun, programınızı kullanılan bakımın türüne ve kuruluşunuzdaki rolüne odaklamak önemlidir.

Bakım yönetimini iyileştirmek, makine varlıklarına sahip herhangi bir şirket için sürekli bir hedef olmalıdır, ancak herkese uyan tek bir çözüm yoktur. 

Bakım Yönetimi Neden Önemlidir?

Bakım yönetimi, kalite güvencesini izleyerek, operasyonel verimliliği koruyarak ve varlıkları optimum çalışma düzeninde tutarak bakım programınızın uzun vadeli başarısını sağlamada hayati önem taşır. Düzgün bir şekilde korunan varlıklar ve kaynaklar, üretiminizi istikrarlı tutar ve planlanmamış arıza süresi olasılığını büyük ölçüde en aza indirir.

Planlanmamış arıza süresi, bir kartopu etkisine neden olarak, onarımlar (fazla mesai, yedek parça vb.), gecikmiş sevkiyatlar, gelir kaybı veya makinelerin tamamen arızalanması gibi şeylerle ilişkili beklenmedik maliyetlerde artışa neden olur.

Bakım yönetimi, işletme maliyetlerini azaltarak ve üretilen ürünlerin kalitesini (ve miktarını) iyileştirerek gelire katkıda bulunan tesis tesislerinin operasyonel verimliliğini artırmaya yardımcı olur. Maliyet tasarruflarına ek olarak, diğer avantajlar arasında iyileştirilmiş iş yeri güvenliği, gelişmiş üretkenlik ve en aza indirilmiş insan hatası sayılabilir. 

Bakım Yönetiminin Amaçları

Tüm bakım yönetimi biçimleri, üretimi analiz etme ve belirli bir alandaki en iyi uygulamaları ve süreçleri bulma ortak amacını paylaşır. Örneğin, bir CMMS’den gelen raporları analiz etmek, maliyetleri kontrol etmenize, işi düzgün ve verimli bir şekilde planlamanıza ve arıza ve arızaların minimumda tutulmasını sağlamanıza olanak tanır. Bakım yönetiminin ana hedefleri şunları içerir:

Maliyet kontrolü/bütçeleme: Bakım yönetimi araçları, yöneticilere bütçeden fonları uygun şekilde tahsis etmek için gerekli bilgileri sağlar. Maliyet kontrolü önemlidir, çünkü bazı maliyetler şirketin fonlarını diğerlerinden daha iyi kullanır. Örneğin, bir bakım yöneticisinin bir varlık için yedek parça satın alması gerekebilir. Daha az dayanıklı olan daha ucuz bir parça ile daha pahalı, daha uzun ömürlü bir parça arasında seçim yapmak zorunda kalabilir.

İşin programlanması/kaynakların tahsis edilmesi: İşin programlanması ve zaman ve işgücü kaynaklarının en üretken oldukları şekilde tahsis edilmesi verimlilikte önemli bir rol oynar. Bakım yönetimi, yöneticiye çeşitli faaliyetlerin öncelik seviyelerine karar vermede yardımcı olmak için genel süreç hakkında nihai bir anlayış verir. Örneğin, bakım müdürünün bir ürünün zamanında teslim edildiğini doğrulaması gerekiyorsa, ürünün depoda ve teslimat kamyonuna kesintisiz olarak taşınabilmesini sağlamak için forklift bakımına öncelik verme eğiliminde olabilir.

Uyumluluk ve düzenlemeler: Bakım yönetimi araçları, kuruluşların yerel, eyalet ve federal düzeylerdeki düzenlemelere uymasına yardımcı olur. Örneğin, yasalar güvenlik nedeniyle iki çalışanın atanması gerektiğini belirtse de, belirli bir varlığa bir operatör atamak daha ucuz bir seçenek gibi görünebilir.

Arıza süresini/kaybı en aza indirin: İyi bir bakım yönetimi programı , planlı bir bakım programı oluşturarak arızadan kaynaklanan üretken zaman kaybını azaltmaya yardımcı olur. Daha az üretim kesintisi, daha az gelir kaybı anlamına gelir.

Varlık ömrünü uzatın: Kuruluşlar makinelere büyük yatırım yapar. Bakım yönetimi programları, ekipman ve altyapının her zaman iyi durumda olmasını sağlamaya yardımcı olur. Düzenli bakım, aşınma ve yıpranmayı en aza indirerek makinelerin, tesislerin ve diğer bileşenlerin kullanım ömrünü uzatır.

Ekipmanı geliştirin: Varlıkların ömrünü uzatma hedefinden yola çıkarak bakım yönetimi, modifikasyonlar, genişletmeler veya yeni düşük maliyetli öğeler yoluyla mevcut ekipmanı da iyileştirir.

Eğitim: Bakım yönetimi programları, personelin belirli bakım becerileri, operasyonel güvenliğin geliştirilmesi, makinelerin satın alınması, kurulması ve çalıştırılması konusunda tavsiyelerde bulunması ve bitmiş ürünün kalitesinin artırılması konularında eğitim personelini içermelidir.

Bakım trendlerini ortaya çıkarın: Geçmiş verilere bakmak, yöneticilerin günlük operasyonlar sırasında tam olarak neler olup bittiğine dair net bir resim elde etmelerine yardımcı olur. Örneğin CMMS yazılımı, bir varlığın neden sürekli olarak düşük performans gösterdiği gibi şeyleri ortaya çıkarabilir.

Bakım Yönetimi ve Varlık Yönetimi

Bakım yönetiminin büyük bir bileşeni, güvenilirliklerini sağlamak için varlıklarla çalışmaktır. İkisi arasında birkaç temel ayrım vardır.

  • Varlık yönetimi: Varlık yönetimi, bir kuruluşun varlıklarının performansını izleyen ve bu bilgileri üretimi geliştirmek için kullanan faaliyetlerin ve uygulamaların doruk noktasıdır. Varlık yönetim sistemleri, şirketin başarısını sağlamak için genel iş planıyla uyumlu hale getirilmelidir. Varlık yönetimi süreçleri, işletmelerin ekipmanın amaçlandığı gibi çalışıp çalışmadığı, işletme maliyetlerinin düşürülüp düşürülmediği ve varlıklarında daha yüksek bir yatırım getirisi (ROI) elde edip etmedikleri gibi faydaları görmelerini sağlar.
  • Bakım yönetimi: Tanımladığımız gibi, bakım yönetimi esasen bir işletmenin işgücü, malzeme ve ekipman gibi kaynaklarını izlemek için CMMS gibi sezgisel yazılımları kullanmaktır. Bu sistemden alınan bilgiler, bakım süreçleri oluşturma veya iyileştirme konusunda bilinçli kararlar vermenizi sağlar. Bakım yönetimi, şirketinizin ekipmanının olağanüstü çalışır durumda kalmasını sağlar, bu da arıza süresini ve beklenmedik onarımları en aza indirir.

Fark nedir? Her ikisi de teknik olarak farklı olsalar da, varlık yönetimi ve bakım yönetimi genellikle birbirine entegre edilir ve birbirini güzel bir şekilde tamamlar. Bakım yönetimi, ekipmanın fiziksel performansı ve bakımıyla daha fazla ilgilenirken, varlık yönetimi, her bir varlık üzerinde yapılması gereken iş için tüm verileri analiz ederek, her bir varlığın yatırım getirisine yardımcı olmak için bu işi belirleyip öncelik sırasına koyar.

Çoğu modern CMMS yazılımı, bakım personelinin her iki veri grubunu tek bir merkezi konumda görebilmesi için iki işlevi entegre eder.

Bilgisayarlı Bakım Yönetim Sistemleri

Bilgisayarlı bakım yönetim sistemi (CMMS), bakım yönetimini basitleştirmek için tasarlanmış bir yazılım platformudur. Bu tür sezgisel yazılım paketi, bir şirketin bakım işlemleri hakkında bilgi içeren bir bilgisayar veritabanını tutar ve durum raporları ve bakım faaliyetlerinin ayrıntılı özetlerini üretebilir. Bir kez analiz edildiğinde, bu bilgiler bakım personelinin işlerini daha etkin bir şekilde yapmalarına ve bakım yöneticilerinin bilinçli kararlar vermelerine olanak tanıyarak maliyetleri yönetmelerine ve kaynakları tahsis etmelerine yardımcı olur.

02 Temmuz 2021
12 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN